Reform på sykkeltur
Da spesialisthelsetjenesten i 2012 begynte å sende pasienter tidligere hjem, var ikke kommunene klare til å ta imot.
Færre sengeplasser. Mer behandling hjemme. Er vi klar for det?
Da spesialisthelsetjenesten i 2012 begynte å sende pasienter tidligere hjem, var ikke kommunene klare til å ta imot.
Hjemmesykepleien har fått flere avanserte oppgaver og mer komplekse brukere, viser Sykepleiens undersøkelse. For sykepleier Kenneth Nordli i Grünerløkka hjemmetjeneste kommer ikke det som noen bombe.
I en fersk undersøkelse svarer 9 av 10 hjemmesykepleiere at deres enhet har tatt imot pasienter fra sykehus som viser seg å ha problemstillinger de ikke har hatt kompetanse til å håndtere.
Pasientene hjemmesykepleien får fra sykehusene, har komplekse tilstander hjemmesykepleierne ikke alltid har tid og kompetanse til å håndtere. – Vi er ikke i mål, sier helseministeren.
Dårlig planlagte utskrivelser av pasienter med store pleiebehov skaper problemer for hjemmesykepleien.
Hjemmetjenesten er i endring, viser Sykepleiens undersøkelse blant over 2000 hjemmesykepleiere. Les hva de selv forteller om utviklingen.
– Målet er at alle skal hjem. Inntil det motsatte er bevist, sier sykepleier og saksbehandler Irene Aadland.
Det har vært en allmenn oppfatning blant studenter og lærere om at man ikke bør starte karrieren i hjemmesykepleien hvis man har ambisjoner etter sykepleierutdanningen. Det er jeg uenig i; det er tvert imot en knallstart.
Sykepleie i hjemmet fordrer en helt spesiell varsomhet.
Pasientene har kroniske sykdommer. Sykepleierne følger dem opp. På avstand.
På sykehuset ble han advart: Dette kunne bli tøft. Men Bjørn Vidar Grønvold var likevel ikke i tvil da han fikk tilbud om å ville være hjemme.
Med hjemmesykehus flyttes ansvar over på pårørende. Det krever at de er borte fra jobben.
Maks én time reisevei til sykehuset. Det er kravet for å kunne reise hjem etter stamcelletransplantasjon.
Claude Olsen sa ja til hjemmesykehus med én gang. Kona Grethe Aune var mer tvilende.
I Oslo har barn vært innlagt hjemme i mer enn ti år.
– Innovasjon begynner mange år før det tar av, sier Christian Skattum. Han kaller det som nå er i ferd med å skje for et paradigmeskifte.
Da sønnen Oscar ble alvorlig syk, gikk Catharina Dørumsgard fra å være lærer og tobarnsmor til å bli leder og pleier i et hjemmesykehus med 23 ansatte. Dette er hennes fortelling.
I Sykepleien på papir går vi i dybden på ett tema om gangen. Du kan kjøpe bladene enkelt her.