Er sykepleie et grensetilfelle?
Sykepleiere vil helst «bare» være sykepleiere, men får det ikke alltid helt til.
Seks av ti sykepleiere bruker daglig tid på oppgaver de mener andre burde utføre, viser Sykepleiens ferske undersøkelse. Likevel er ikke alle sykepleier enig i at renhold og matlaging aldri er sykepleie.
Sykepleiere vil helst «bare» være sykepleiere, men får det ikke alltid helt til.
Renhold og kjøkkenarbeid stjeler tid i en hektisk arbeidshverdag, mens sentrale sykepleieroppgaver må vente, viser en ny undersøkelse.
Sykepleiere bør si klart fra når det de må gjøre, ikke er sykepleieroppgaver, mener forbundsleder Eli Gunhild By.
Når man først gjør et stell, bør sykepleiere kunne vaske over nattbordet samtidig. Men konteksten er viktig, mener Iren Luther i Fagforbundet.
– De ubehagelige oppgavene ligger rett foran oss, på skotuppene våre, mener lege Petter Brelin.
Det er for kostbart for samfunnet å la sykepleiere gjøre oppgaver som renhold og kjøkkentjeneste, mener HR-direktør ved Ahus, Jan Inge Pettersen.
En dag i uken har sykepleierne kjøkkentjeneste. – Det må jeg for å få helgene til å gå opp, sier Gry Knutzen, seksjonsleder på kommunal døgnenhet på Aker.
Mange sykepleiere uttrykker frustrasjon over arbeidsoppgaver de mener går på bekostning av hva de egentlig burde brukt tiden sin på. Her er et utvalg fritekstsvar fra Sykepleiens spørreundersøkelse.
Sykepleier Anne Ragnhild Kråkeland Olsen rakk ni pasienter, en pleieplan og en bestilling hos ergoterapeuten før lunsj.
Sykepleierne på sykehjemmet på Utsira må både kunne rulle stikklaken og kjøre ambulanse.
Den grunnleggjande pleien gir menneskeleg kontakt, ei opning til omverda, nokre gongar den einaste.
Sykepleie er blant annet å bry deg om ting du aldri trodde du skulle bry deg om, slår Tegnehanne fast.
For å kunne argumentere overbevisende for å opprettholde sykepleieprofesjonens ansvar og kjerneoppgaver trenger vi en kollektiv og samlet stemme.
For Florence Nightingale er erfaringsdimensjonen helt sentral i forståelsen av sykepleiens funksjon og verdigrunnlag.
Hun ønsker seg ulydige sykepleiere. – Noen må stå på for syke og pleietrengende, sier sykepleiefilosof Kari Martinsen.
Potente medikamenter og avanserte maskiner: Men en viktig del av jobben gjør Thomas Pettersen med hendene.
Randi Elisabeth Olsen bruker både etikken, anatomien, fysiologien og en del av de tekniske prosedyrene fra grunnutdanningen når hun skal være helsesykepleier for de unge i Tromsø.
Anne Cecilie Strand gir intensivsykepleie til de sykeste barna i landet.
Psykiatrisk sykepleier Eilin Storaas' jobb er å møte mennesker der de er, forstå det de forstår, være ydmyk og tjene.
Inger Liv Svendsgård tåler både blod, tempo og sterke følelser.
Anette Steelman tenker ikke at hun er sykepleier i bunn, men heller jordmor på topp. – Identiteten som jordmor er mye sterkere enn identiteten jeg hadde som sykepleier, sier hun.
Sykepleieutdanningen trenger en spesialisering som er rettet mot rus- og psykiatrifeltet.
– Det er viktig at folk kjenner til betydningen av sykepleiernes innsats, sier Åshild Fause.
For å «overleve» i dagens organisering kan det hjelpe sykepleierne å betrakte yrket sitt som et håndverk heller enn omsorg, mener Ole Jacob Thomassen.
– Sykehushierarkiet lever i beste velgående, særlig inni hodet på folk, sier Nina Olsvold. Hun har forsket på sykepleieres yrkesrolle i sykehus.
De merker at det er et maktforhold. Men sykepleiere på to medisinske sengeposter ved Sørlandet sykehus føler ikke at hierarkiet i sykehuskorridorene begrenser dem i jobben.
Her i Norge gjør sykepleierne mer av alt. Det var annerledes i Danmark, og det likte Tone Lill Bek godt.
Hvis en pasient døde, var det ganske vanlig at pårørende skyldte på sykepleieren. I Gaza var det en helt annen arbeidshverdag for Abdallah Abudayya.
Både i Tyrkia og i USA var det flere nivåer av sykepleiere med ulik lengde på utdanningen, forteller Sezer Kisa.
Det å ta en kaffe med kirurgene og ha en faglig diskusjon med dem hadde vært utenkelig i Polen, forteller Luiza Stawowy.
Det er godt at kompetente kolleger, med ny giv og tomme blærer, kommer og overtar for en, så man kan kople ut før neste skift. Selv om det bare er noen timer til.
Det jeg kan gjøre, er å vise henne at hun ikke er alene, vise henne de små stripene av lys som skinner inn.
De små forandringene forteller meg at det er noe i gjære. Herr Hansen lokker frem detektiven i meg, skriver Caroline Boda Sakariassen.
Jeg har alltid følt meg nærmest kjernen av sykepleien når jeg tar noe vekk.
6 av 10 sykepleiere bruker daglig tid på oppgaver de mener andre burde ha utført. Se debatten fra Kulturhuset i Oslo her, direkte eller i opptak.
6 av 10 sykepleiere bruker daglig tid på oppgaver de mener andre burde ha utført. Se debatten fra Kulturhuset i Oslo her, direkte eller i opptak.
6 av 10 sykepleiere bruker daglig tid på oppgaver de mener andre burde ha utført. Se debatten fra Kulturhuset i Oslo her, direkte eller i opptak.
I Sykepleien på papir går vi i dybden på ett tema om gangen. Du kan kjøpe bladene enkelt her.